Monthly Archives: február 2023

Együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírása

a PTE KPVK és a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány között a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport tudományos munkájának támogatására (Szekszárd, 2023.02.22.)

„A PTE KPVK-n Szekszárdon 2011-ben alakult meg öt magyar egyetem részvételével a magyar jogi néprajz és jogi kultúrtörténet első hazai tudományos műhelye: a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport. A kutatócsoport a kapcsolódó tudományterületek (jogtörténet, néprajz, történettudomány)  kutatói erőforrásainak integrálásán, az interdiszciplináris kutatási terület folyamatos fejlesztésén túl feladatának tekinti Tárkány Szücs Ernő, a jogi néprajz nemzetközileg elismert képviselője szellemi hagyatékának ápolását is.

Az elmúlt évtizedben kialakult gyakorlat ünnepélyes megerősítését jelenti a Kar és a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány közötti együttműködési megállapodás aláírása a PTE KPVK dékánja, Prof. Dr. Szécsi Gábor és az Alapítvány kurátora, a Kutatócsoport névadójának fia, Dr. Tárkány Szücs Attila részéről.

Az aláírók együtt kívánnak működni 1. a Kutatócsoport tudományos céljainak megvalósításában, a kutatási terület és a kapcsolódó szellemi erőforrások folyamatos fejlesztésében. 2.Kifejezik szándékukat a képzések területén a jogi néprajz és a jogi kultúrtörténet egyetemi képzési formáinak kialakítására, 3. a PTE-hez kötődő Tárkány Szücs Ernő Intézet létrehozására, valamint 4. Tárkány Szücs Ernő tudományos eredményeinek széles körű megismertetésére.

Dr. Szili Katalin, a PTE Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány Kurátora és Prof. Dr. Nagy Janka Teodóra, a Kutatócsoport elnöke az együttműködés eddigi eredményeiről és további lehetőségeiről, az aktuális intézményi és szakmai tervekről  adott tájékoztatást. Dr. Tárkány Szücs Attila pedig ismertette a 2021-ben a Testamentum Alapítvány, a Tárkány Szücs Ernő Kutatócsoport és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont által a jogi néprajzi, jogi kultúrtörténeti kutatások elismerésére alapított Tárkány Szücs Ernő-díj 2023. évi felhívását.”

KONFERENCIA FELHÍVÁS

„A hazai élő jogszokások” – interdiszciplináris nemzetközi konferencia

Időpont és helyszín: 2023. június 1. (csütörtök, Pécs) – június 2. (péntek, Szekszárd)

a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport

a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány, az ELTE-MTA Jogtörténeti Kutatócsoport (ELKH), az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottság Jogtörténeti Albizottsága, a Magyar Néprajzi Társaság Társadalomnéprajzi Szakosztálya és a Bölcsészettudományi Központ Néprajztudományi Intézet támogatásával

konferenciát szervez

Kedves Kutatócsoport Tagok, Tisztelt Kollégák!

„Hazai élő jogszokások” címmel rendezi meg a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport immár 11. konferenciáját. Tagányi Károly 1919-ben jelentette meg a magyar jogi néprajz első tudományos programadó tanulmányát A hazai élő jogszokások gyűjtéséről címmel. Tagányi széles körű nemzetközi kutatástörténeti áttekintésen alapuló, programindítónak szánt könyve Európa-szerte máig több tudományterület számos vizsgálatának kiindulópontja, hivatkozási alapja.

A jogtudomány képviselői az írott jog (a törvény, a szokásjog, az írott forrásokban megőrződött jogszokások) és a jogi kultúra, „a jog holdudvara” egyes kérdéseinek vizsgálatával; a történettudomány, a néprajztudomány kutatói az írott és az „élő, megíratlan, jogi alakba nem öntött jogszokások, jogi szertartások és jelképek” témakörében, valamint lokális kutatási eredmények közreadásával jelentkezhetnek a konferenciára. A fenti témák kiegészülhetnek a jogszokásgyűjtések, a népi jogéletkutatás európai és hazai kutatástörténeti kérdéseivel, recens jogszokásgyűjtések eredményeinek közreadásával. A „hazai élő jogszokások” a magyar nyelvterület – elsősorban a Kárpát-medence – jogszokásait, valamint azok a különböző tudományágak által vizsgált forrásainak bemutatását jelenti; az interdiszciplináris konferencián ugyanakkor szeretnénk, ha megjelennének a nemzetközi és/vagy a történeti összehasonlító vizsgálatok szempontjai is.

Az „élő jogszokások” a Tárkány Szücs Ernő szavaival a „fent” írott joga szabályozta világától elkülönülő, a „lent” autonóm közösségei által alkotott és alkalmazott jogi vonatkozású szokásrendet jelentik. Ebből a rendkívül gazdag és nagyszámú jogszokáscsoportból a konferencia elsősorban, de nem kizárólag – szintén Tagányira Károlyra visszautalva a családjog és öröklési jog témakört választotta a konferencia tárgyául.

Amennyiben a konferencián előadóként számíthatunk Rád/Önre, kérünk/kérjük az előadás címét átküldeni egy rövid absztrakttal (2.000–2.500 ne), az intézményi hovatartozás megjelölésével 2023. április 30-ig az alábbi e-mailcímre: tszekutatocsoport@gmail.com

A konferencia részletes programjáról és a praktikus tudnivalókról a későbbiekben részletes tájékoztatást adunk!

Kedves Kollégánk, Kedves Barátunk! Szeretettel hívunk, várunk/hívjuk, várjuk a konferenciára!

Szíves üdvözlettel a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport nevében:

Szekszárd–Budapest, 2023. március 28.

 Prof. Dr. Nagy Janka Teodóra     Prof. Dr. Mezey Barna      Dr. Bognár Szabina       Szabó Ernő

FELHÍVÁS: Tárkány Szücs Ernő-díj

A magyar tudomány- és kultúra számára komoly értéket jelentő jogi néprajzi és jogi kultúrtörténeti kutatások történetében 2021 kitüntetett esztendő volt: 100 éve született Dr. Tárkány Szücs Ernő, a jogi néprajz elismert kutatója és megalakulásának 10. évfordulóját ünnepelte a jogi kultúrtörténet és jogi néprajz hazai tudományos műhelye, a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport.

A Tárkány Szücs Ernő-díjat e kettős jubileum évében, 2021-ben alapította a Tárkány Szücs Ernő tudományos életművének és szellemi örökségének ápolását küldetésének tekintő PTE KPVK Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport, a Testamentum Alapítvány és a Bölcsészettudományi Központ. Az Alapítók célként fogalmazták meg a jogi néprajz, a jogi kultúrtörténet, mint interdiszciplináris kutatási terület folyamatos fejlesztését, a kapcsolódó szellemi erőforrások erősítését.

A Tárkány Szücs Ernő-díj három fokozata kétévente kerül átadásra az Alapítók által életre hívott Kuratórium döntése alapján. 

I. fokozat: „A jogi néprajz, jogi kultúrtörténet kutatása során kiemelkedő eredményt elért kutató, illetve szakember számára adományozható.” (1.000.000 Ft)

II. fokozat: „A jogi néprajz, jogi kultúrtörténet fiatal (40. életévét még be nem töltött) kutatója számára adható kiemelkedő teljesítménye, elért szakmai eredményei alapján.” (500.000 Ft)

III. fokozat: „A jogi néprajz, jogi kultúrtörténet kutatását segítő, támogató szervezet, közösség (intézmény, egyesület, alapítvány, kutatócsoport, stb.) számára adományozható” elismerés.

A Tárkány Szücs Ernő-díjról döntést hozó Kuratórium 2023. május 10. 23.59-ig várja a díjazásra javasolt személyek írásbeli felterjesztését (elektronikusan az alábbi e-mail címek egyikére: nagy.janka@pte.hu; btcons@t-online.hu; titkarsag@abtk.hu).

A díjak nyilvános és ünnepélyes átadására a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport a Vásárhelyi Testamentum Alapítvánnyal és a Bölcsészettudományi Központ Néprajztudományi Intézetével közösen szervezett „Hazai élő jogszokások” interdiszciplináris nemzetközi konferenciáján kerül sor 2023. június 1-én. (A Tárkány Szücs Ernő-díj alapszabálya elérhető a jogineprajz.hu honlapon)